Достапни линкови

Подобрување на односите Боливија-САД?


Normal 0 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}

Боливија изрази подготвеност да воспостави добри односи со Соединетите Држави само под услов Вашингтон да ја прифати важноста на одгледување кокаин во таа јужноамерикaнска земја. Кризата во дипломатските односи меѓу двете земји кулминираше во септември минатата година со протерувањето на американскиот амбасадор и затворањето на агенцијата за борба против дрогата во Боливија.

XS
SM
MD
LG