Достапни линкови

Потврдена победата на Единствена Русија


Руската изборна комисија соопшти дека Единствена Русија, партијата на премиерот Владимир Путин, убедливо победила на изборите во сите девет регионални парламенти, но опозициската Комунистичка партија која го освои второто место се жали за изборна измама. Одзивот на гласачите бил 55,7 проценти што е незначително повеќе во однос на претходните избори. Изборите се сметаат за прв тест за Единствена Русија од почетокот на економската криза.


XS
SM
MD
LG