Достапни линкови

САД во Турција гледаат голем пријател


Новата американска Администрација во Турција гледа голем пријател и „важен играч“ во регионот на јужен Кавказ, изјави денеска помошниот државен секретар на САД, Даниел Фрид, по повод посетата на шефот на американската дипломатија Хилари Клинтон на Анкара, планирана за 7 март. Тој оцени дека билатералните односи меѓу САД и Турција се подобрени, но дека Вашингтон сака да воспостави подлабоко и посилно стратешко партнерство со Анкара
XS
SM
MD
LG