Достапни линкови

Вашингтон: Денеска во Конгресот обраќање на Барак Обама за рецесијата


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе има обраќање на заедничка седница на двата дома на Конгресот. Се очекува тој да говори за неговите напори за спас на финансискиот систем и за отгрнување на најголемата економија во светот, американската од рецесија. Обама вчера се обврза да го намали за половина буџетскиот дефицит од трилион и триста билијарди долари наследен од неговиот претходник Џорџ Буш. Тоа, според Обама, би требало да биде постигнато до две илјади и тринаесетата година.
XS
SM
MD
LG