Достапни линкови

Брисел: ЕУ бара обновување на снабдувањето со руски гас за Европа


Европската Комисија денеска побара веднаш да биде обновено снабдувањето со руски гас за Европа, бидејки е постигнат договор за посматрачката мисија на транзитниот гасовод низ Украина. Чешка, како претседавач со Европската Унија, соопшти дека премиерот Мирек Тополанек и рускиот премиер Владимир Путин, на синоќешниот телефонски разговор ги договориле условите за распоредување на посматрачите. Украински Нафтогас денеска соопшти дека нема ништо против да дојдат и руски посматрачи.
XS
SM
MD
LG