Достапни линкови

Москва: Погребан рускиот патријарх Алексеј Втори


Патријархот Московски и на сите Руси Алексеј Втори е погребан денеска во Богојавленската соборна црква во Москва.

Последната служба за упокоениот патријарх ја служеше митрополитот смоленски Кирил.

На литургијата и опелото во храмот Христос спасител присуствуваа претседателот и премиерот на Русија Дмитриј Медведев и Владимир Путин, пратеници на Димата, претставници на сите вероисповеди во Русија и делегации од странство.
XS
SM
MD
LG