Достапни линкови

Багдад: Демократскиот кандидат за претседател Обама во посета на Ирак


Претседателскиот кандидат на Демократите Барак Обама пристигна во Багдад на разговори со ирачкото раковиодство и американските трупи. Обама претходно повика американските трупи да се повлечат од Ирак во престојните 16 месеци. Обама во рамките на турнеата ке ги посети Јордан, Израел, Германија, Франција и Британија. Неговиот против кандидат од републиканската партија Џон МекКејн го критикуваше за неискуство во надворешната политика.
XS
SM
MD
LG