Достапни линкови

Женева: Член на администрацијата на Буш за прв пат на средба со ирански преговарачи


За прв пат член на администрицаијата на американскиот претседател Џорџ Буш ке седи со ирански преговарач на разговорите за нуклеарните активнсоти на Техеран за кои се стравува дека можат да водат кон развој на нуклеарно оружје.Според агенцијата Асошијтед прес Вилијам Барнс челн на Стејт Департментот ке прсуствува на состанокот кој викендов ке се одржи во швајцарскиот град Женева. Тема на овие разговори кои ке ги води шефот за надворешна и безбедносна политика на европската Унија Хавиер Солана е одговорот на официјален Иран на понудата на петте постојани членки на советот за безбеднсот и Германија која беше презентирана минатиот месец.
XS
SM
MD
LG