Достапни линкови

Мадрид: Шпанија ја комплетира ратификацијата на лисабонскиот договор


Шпанија вчера ја комлетира ратификацијата на лисабонскиот договор откако сенатот со големо мнозиство го усвои докуменнтот. Претходно тоа го стори и долниот дом на шпанскиот парламент. Кризата во европската унија се појави откако минатиот месец ирските гласачи на реферндум гласаа против лисабонскиот договор. Никола Саркози претседателот на Франција,земја која во моментов претседава со Унијата изјави дека Ирска би требало повторно да организира реферндум.
XS
SM
MD
LG