Достапни линкови

Техеран: Иран ги призна резултатите од претседателските избори во Зимбабве


Иран ги призна резултатите од претседателските избори во Зимбабве на кои единствен кандидат беше шефот на државата Роберт Мугабе. Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека ја почитува волјата на народот на Зимбабве да го одржи вториот круг од претседателските избори и покрај барањето на западот да го откаже поради бојкотот на опозицијата. Иран и Зимбабве во последните неколку години ги зацврстија односите.
XS
SM
MD
LG