Достапни линкови

Техеран: Ирачкиот премиер Ал Малики на средба со иранскиот претседател Ахмадинеџад


Ирачкиот премир Нури Ал Малики кој од вчера перстојува во официјална посета на Техеран денеска ке се сретне со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад. Главна тема на разговорот се очекува да биде ирачко американскиот безбедносен договор на кој Иран се спротиставува. Како што јавуваат иранските медиуми Малики вчера изјавил дека Ирак нема да дозволи да стане место од кое што може да и се наштети на безбедноста на Иран.
XS
SM
MD
LG