Достапни линкови

Пекинг: 17 луѓе осудени на казна затвор поради учество во немирите на Тибет


Кинеските медиуми јавија денеска дека седумнаесет луѓе биле осудени на затворски казни од три години до доживотно поради нивнато учество во немирите во главниот град на Тибет, Ласа во средината на минатиот месец. Кина го обвинува тибетанскиот духовен лидер Далај Лама дека ги организирал немирите во кои загинаа дваесетина луѓе.
XS
SM
MD
LG