Достапни линкови

Париз: Прв круг на локалните избори фо Франција, опозицијата фаворит


Во Франција се одржува прв круг од локалните избори што се сметаат за прв тест за работата на претседателот Николас Саркози, по 10 месеци на власт. Според резултатите од истржуавњата на јавното мислење фаворит е опозициската социјлистичка партија, додека подршката на вледаечкото Обединето движење на Саркози опага , поради што таа партија може да ја изгуби власта во повеке гардови.
XS
SM
MD
LG