Достапни линкови

Москва: Карл Билд ги повика руските власти да дозволат поголема демократизација


Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд ги повика властите во Москва да дозволат поголема демократизација во земјата, оценувајки дека растечката средна класа во Русија ќе бара и поголемо владеење на правото во земјата. Билд, во интервју за еден шведски весник, додаде дека подобрите односи на Кремљ со соседните земји, како Грузија и Естонија, ќе бидат многу попродуктивни, отколку конфронтацијата со нив.
XS
SM
MD
LG