Достапни линкови

Исламбад: Врховниот суд го отфрли приговорот за реизборот на Первез Мушараф


Пакистанскиот врховен суд денеска го отфрли и последниот приговор за реизборот на претседателот Первез Мушараф, со што тој и формално ќе го добие вториот пет-годишен мандат. Мушараф најави дека ќе даде оставка како врховен комнадант на воените сили и ќе биде цивилен претседател. Одлуката на судот беше очекувана со оглед на тоа што во него сите судии му се лојални на претседателот.
XS
SM
MD
LG