Достапни линкови

Токио: Јапонскиот премиер ќе поднесе оставка


Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска соопшти дека ќе си поднесе оставка, само една година откако ја превзеде функцијата. Неговата влада ја потресоа неколку финансиски скандали во кои беа инволвирани министри, а Либерално-демократската партија на Абе, на изборите во јули, го загуби мнозинството во горниот дом на Парламентот. Тој имаше проблеми и со обезбедувањето подршка за продолжување на мандатот на јапонските сили кои ги помагаат американските операции во Авганистан. Шинзо Абе изјави дека на Јапонија и треба нов лидер кој ќе ја продолжи битката против тероризмот.
XS
SM
MD
LG