Достапни линкови

Вашингтон: Буш ќе ја убедува Русија за анти ракетниот систем


Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека низ дијалог со Москва ќе се обиде да ја убеди Русија дека нема причина за загриженост од планираниот американски анти-ракетен систем во Европа. Зборувајки по самитот Соединети Држави – Европска Унија, Буш изјави дека побарал и од германскиот канцелар Ангела Меркел за ова прашање да разговара со рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG