Достапни линкови

Брисел: Делегација на Советот за безбедност на ОН ќе разговара за косовскиот статус


Делегација на Советот за Безбедност на Обединетите Нации денеска во Брисел ќе разговара со претставници на НАТО и на Евроспката Унија за идниот статус на Косово. Потоа, делегацијата ќе отпатува во Белград и во Приштина. Русија се залага за продолжување на преговорите за косовскиот статус и најави вето на планот на Ахтисари, во кој се предлага условена независност на Косово.
XS
SM
MD
LG