Достапни линкови

Њу Делхи: Индија тестираше ракета од типот „земја-земја“


Индија ја тестираше својата најмоќна ракета од типот земја-земја, способна да носи нуклеарна глава. Ракетата Агни 3 има дострел од три ипол илјади километри. Развојот на вакви ракети е дел од одбранбената стратегија наспроти регионалниот нуклеарен ривал Пакистан.
XS
SM
MD
LG