Достапни линкови

Киев: Демонстрации на подржувачите и противниците на Виктор Јушченко


Во украинскиот главен град Киев денеска повторно се очекуваат паралелни демонстрации на подржувачите и на противниците на одлуката на претседателот Виктор Јушченко за распуштање на парламентот и одржување нови избори. Про-рускиот премиер Виктор Јанукович и неговите приврзаници во парламентот ја отфрлија одлуката на претседателот. Неделава за оваа политичка криза во Украина треба да се изјасни и уставниот суд.
XS
SM
MD
LG