Достапни линкови

Подгорица: Црногорските власти демантираат дека НАТО побарал воспоставување воена база


Официјална Подгорица демантира дека влегувањето на 5 воени бродови од медитеранската флота на НАТО во Бока Которска е поврзано со создавање воена база на алијансата во Црна Гора. Вице адмирал Драган Самарџиќ демантира дека НАТО побарал воспоставување воена база. Командатот на Медитеранските сили Мајк Грутхаузен кој со воените бродови три дена беше во Бока демантира и дека посетата на воените бродови има врска со американската намера за инсталирање анти ракетен одбранбен систем во Европа.
XS
SM
MD
LG