Достапни линкови

Пакистан: Успешен тест на кстосувачка ракета


Пакистан успешно тестираше крстосувачка ракета способна да носи нуклеарна глава. Ракетата Хатф 2 или Бабур има дострел од 700 километри и може да носи секакви боеви глави. Пакистан и Индија рутински вршат ракетни тестови откако и двете земји во Мај 1988 извршија подземни нуклеарни проби.
XS
SM
MD
LG