Достапни линкови

Багдад: Џавад ал Малики кандидат за премиер на Ирак


Доминантната шиитска Обединета ирачка Алијанса на денешната седница на ирачкиот парламент ќе го предложи Џавад ал Малики за кандидат за премиер што треба да го отвори патот кон формирањето нова влада. Главната сунитската коалиција ја поздрави номинацијата на Малики, кој беше сојзник на досегашниот премиер Ал Џафари. Џафари мораше да ја повлече својата кандидатура под притисок на сунитите и курдите.
XS
SM
MD
LG