Достапни линкови

Брисел: Предлог референдумот во Црна Гора да се одржи на 14 мај


Европскиот пратеник Мирослав Лајчак предложи референдумот во Црна Гора да биде одржан на 14-ти мај, а неопходното квалификувано мнозинство, за да биде успешен, е 55 насто од бројот на оние што гласале. Според предлогот на Лајчак, на гласачките ливчиња треба да стои прашањето – Дали сте Црна Гора да биде независна држава, со целосен меѓународно – правен субјективитет.
XS
SM
MD
LG