Достапни линкови

Виена: ОПЕК расправа за зголемување на производството


Организацијата на земјите извознички на нафта ОПЕК на дводневниот состанок во Виена расправа за тоа дали да го зголеми снабдувањето со цел да ја намали цената на суравата нафта. По ураганот Катрина која ги уништи платформите во Мексиканскиот Залив цената на нафтата ги достигна рекордните седумдесет долари за барел. Сега таа се движи нешто над шеесет долари.
XS
SM
MD
LG