Достапни линкови

Варшава: Дводневен самит на Советот на Европа


Во Варшава се одржува дводеневен самит на Советот на Европа на кој главни теми се борбата против организираниот криминал и трговијата со луѓе, како и подобрувањето на правата на малцинствата. Ова е трет ваков собир на оваа организација во која членуваат четириесет и шест европски земји. За време на самитот, на кој меѓу другите учествува и македонскиот претседател Бранко Црвенковски, се најавени протести против Советот на Европа, со образложение дека таа организација не успева да го спречи кршењето на човековите права во Европа.
XS
SM
MD
LG