Достапни линкови

Белград: Разговорите за конечниот статус на Косово најрано во септември


Разговорите за конечниот статус на Косово можат најрано да почнат во септември под услов да се исполнат стандардите на Обединетите Нации за човекови права и малцински права и за безбедносните услови, изјави вчера во Белград шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен. Тој изјави дека пред 4 месеци не верувал дека е Белград подготвен за преговори за статусот на Косово.
XS
SM
MD
LG