Достапни линкови

Португалија: Победа на социјалистичката партија на вонредните избори


Социјалистичката партија на Португалија, на вчерашните вонредни избори, освои повеќе од половината од двесте и триесетте места во парламентот. Социјалдемократската партија на премиерот Педро Сантана Лопес претрпе пораз освојувачи само седумсесет и три пратенички места. Премиерот Лопес кој порано беше градоначалник на Лисабон дојде на таа функција откако Жозе Мануел барозо беше поставен за претседател на Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG