Достапни линкови

Тајпеј: Облакодерот Тајпеј највисок во светот


Облакодерот Тајпеј 101 висок 508 метри официјално стана највисока зграда во светот, е објавено денеска на церемонијата во Тајпеј. Досега за највисок облакодер се сметаше 452 метарскиот објект во Куала Лумпур. Обалкодерот Тајпеј 101 е бизнис центар во кој ке работат 12 илјади луѓе, а во него ќе биде сместен и трговски центар. Објектот е дизајниран да издржи земјотрес од 7 степени според рихтеровата скала.
XS
SM
MD
LG