Достапни линкови

Вашингтон: Нова резолуција во текот на идната недела


Белата Куќа денеска соопшти дека во текот на идната недела пред Советот за безбедност на ОН, ќе ја достави новата резолуција за воена интервенција во Ирак, предложена од Шпанија, Британија и Соединетите држави, и во случај да не ја добие потребната поддршка за нејзино изгласување. Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан, денеска пак апелираше до членките на Советот за безбедност да излезат од „ќорсокакот и да изнајдат решение за ирачката криза“.
XS
SM
MD
LG