Достапни линкови

Словенија: Денеска почнуваат претседателските и локалните избори


Денеска во Словенија започнаа претседателски и локални избори. Околу 1,6 милиони Словенци треба да гласаат за кандидат на местото на Милан Кучан кој на претседателската функција беше од 1990-та година. Според испитувањата на јавното мислење фаворит за оваа функција е премиерот на Словенија Јанез Дрновшек.
XS
SM
MD
LG