Достапни линкови

Германија: Нема разлика во ставовите на Европа и САД околу Ирак


Нема разлика во ставовите меѓу Европа и Вашингтон околу проблемот со Ирак, изјави германскиот канцелар Герхард Шредер пред средбата со неговиот француски колега Жак Ширак. Сепак Германија го задржува критицизмот околу идејата за воена интервенција врз Ирак барајќи претходни косултации на Вашингтон со сојузниците од НАТО. Во меѓувреме американскиот министер за одбрана Рамсвелд се заложи за копнен напад врз Ирак.
XS
SM
MD
LG