Достапни линкови

Четири жртви при упадот во зградата на Конгресот на САД


Четири жртви при упадот во зградата на Конгресот на САД
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Насилни демонстранти кои го поддржуваат американскиот претседател Доналд Трамп упаднаа во зградата на Капитол Хил во САД со што го одложија официјалното верификување на победата на избраниот претседател Џо Бајден на претседателските избори во ноември. Четири лица починаа во насилството што изби откако Трамп ги поттикна приврзаниците на митингот пред Белата куќа и ги оспори изборните резултати. Шок и одвратност изразија политичарите од целиот политички спектар на САД.

Категории

XS
SM
MD
LG