Достапни линкови

Фотографии на очајно бегање од Авганистан

Евакуациите од аеродромот во Кабул добија на интензитет додека САД и нивните сојузници брзаат да ги извлечат своите граѓани и Авганистанците во опасност во масивна логистичка операција што доведе до хаотични сцени нешто повеќе од една недела откако Талибанците го зазедоа главниот град.

Американскиот претседател Џо Бајден се соочува со притисок да го продолжи рокот по 31 август за евакуација на илјадници луѓе кои сакаат да ја напуштат земјата., но тој потврди дека останува на одредениот датум. Претходно, Талибанците предупредија дека нема да прифатат никакво продолжување на датумот определен за повлекување на меѓународните сили во Авганистан, ​

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG