Достапни линкови

Украински деца бегалци сведочат за воениот масакар


Украински деца бегалци сведочат за воениот масакар
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

Стотици илјади украински деца станаа бегалци откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари. Нивните сведоштва за ужасите на војната се неверојатна комбинација на нефилтрирани емоции и смирено опишување. Децата размислуваат и за политиката, па едно девојче забележа дека рускиот претседател Владимир Путин можеби бил „запоставен како дете“. РСЕ интервјуираше неколку украински деца бегалци во Полска и Литванија во периодот од 2-8 март.

Категории

XS
SM
MD
LG