Достапни линкови

„Војната на Путин“: Што да се очекува во следната фаза од руската инвазија?


Билборд во Севастопол на Крим за поддршка на руската инвазија врз Украина, 9 март 2022
Билборд во Севастопол на Крим за поддршка на руската инвазија врз Украина, 9 март 2022

Војната во Украина е војна на Путин, руската армија ја води, но го прави тоа неефикасно и неимпресивно, изјави за Радио Слободна Европа (РСЕ) Мајкл Кофман, експерт за руската армија во истражувачкиот центар CNA во Вашингтон. Со Кофман разговараше Рид Стендиш.

На прашањето каква може да биде иднината на конфликтот во Украина, Кофман вели дека е тешко да се предвиди бидејќи ситуацијата на теренот не е доволно јасна.

Мајкл Кофман, воен експерт во CNA
Мајкл Кофман, воен експерт во CNA

„Навистина не ја знаеме состојбата на силите на двете страни. Всушност, мислам дека знаеме многу повеќе за загубите на руската армија отколку за украинската. Значи, донекаде гледате натпревар на двајца борци, но можете да видите само еден од нив“, рече тој.

„Мислам дека оваа војна ќе се влошува со текот на времето. Веќе можете да видите дека во некои области, руската армија користи тактика на отворен притисок врз политичкото раководство на Украина, напаѓајќи градови и цивили“.

Во интервјуто, Кофман зборува за воениот напредок на Русија, за ситуацијата на фронтот, но и за прогнозите за понатамошниот развој на настаните, додавајќи дека исцрпеноста на руската армија во наредните недели може да биде клучот за приближување кон политичко решение на конфликтот во Украина.

РСЕ: Три недели по почетокот на инвазијата, се чини дека Украина со својата одбрана го забави напредувањето на руските трупи. Русија се соочува со многу логистички тешкотии, како и проблеми со координацијата. Како ја оценувате моменталната состојба и позициите на завојуваните страни? Како очекувате да се одвиваат работите?

Кофман: Тешко е да се добие јасна слика за ситуацијата на теренот. Воената магла сè уште постои и дава многу ограничена слика за тоа што навистина се случува на фронтот. Секако, мислам дека руските сили, соочени со многу силен украински отпор, бавно напредуваат. Мислам дека тие не можат да ги постигнат повеќето од нивните првични воени цели во моментов. На пример, не гледам шанса да го земат главниот град на Украина. Сè почнува да изгледа како Русија да ги ревидира своите воени цели и да ги насочува кон некакво политичко решение и договор со украинската влада.

Каде е вистинската закана за украинската армија?

РСЕ: Значи, велите дека мислите дека Русите не можеле да го заземат Киев, но гледаме дека борбите кај Ирпин деновиве се интензивираат, некои проектили беа испукани кај Одеса... Каков развој очекувате кога станува збор за други украински градови?

Кофман: Мислам дека руските сили навистина нема да одат во Одеса. Мислам дека моментално се само на половина пат од Миколаив и сум многу скептичен за тоа прашање бидејќи мислам дека сигурно немаат доволно сила да го освојат.

Од друга страна, мислам дека вистинската закана за украинската армија е што повеќето од нив се концентрирани во Операцијата на Здружените сили (JFO), која е во Донбас и е во постојана опасност да биде опколена и дека таа мора да се повлече со текот на времето. бидејќи има постојан притисок.руските сили напаѓаат од југ, а има друга група која ги турка од североисток.

Тоа значи дека тие можат да стават голем број украински сили во Донбас во многу несигурна позиција. Русите можат да го опкружат и Киев. Иако можеби нема да можат да го освојат, можат да го стават под опсада и на тој начин да заземат подобра позиција.

РСЕ: На почетокот многу се зборуваше за тоа како руската армија е многу супериорна од воздух и како Украинците немаат што да и се спротивстават. Сепак, се покажа дека тоа не е одлучувачкиот фактор, како што претпоставуваа повеќето луѓе. Што мислиш за тоа?

Кофман: Воената акција на Русија воопшто не изгледа како што очекуваа повеќето луѓе, а тоа е заедничка операција на копнени и воздушни напади. Наместо тоа, руската војска се обиде да влијае на брзата промена на власта во Украина, мислејќи дека нема да мора да се бори. Тие всушност се обидоа да избегнат тепачка, така што многу работи што ги очекувавме, тие всушност не ги направија.

Накратко, руските воздушни сили извршија ограничени воздушни операции, но тие платија висока цена за тоа бидејќи украинската воздушна одбрана е сè уште многу силна. Важно е да се додаде дека руските воздухопловни сили не се навистина многу вешти кога станува збор за избегнување или уништување противвоздушна одбрана. Тие навистина не се толку компетентни за вакви типови мисии.

Што се однесува до Украина, мислам дека ѝ треба противвоздушна одбрана повеќе од било што друго. Нивната ПВО досега не се покажала лошо и се држи. Значи, помошта во тој домен е многу подобра идеја од која било друга што ја побарале, особено што не гледам ништо да се случува во врска со воведувањето зона за забранети летови.

РСЕ: Веќе кажавте дека Русите веројатно нема да можат да ги остварат повеќето од целите што ги поставија на почетокот. Од изјавите на некои функционери, гледаме дека преговорите за прекин на конфликтот постигнале одреден напредок. Како тоа влијае на ситуацијата на фронтот и каква е иднината на овој конфликт?

Кофман: Иднината на конфликтот е најверојатно таква што руската армија ќе биде исцрпена во наредните недели и ќе има потреба од оперативни паузи. Тие ќе станат борбени неефикасни и ќе мора да ги надополнуваат, реорганизираат и вооружуваат единиците. Значи, тоа значи дека веројатно ќе видиме некакво примирје, идеално примирје што би довело до политичко решение во наредните недели. Тоа е мојата проекција и една од најоптимистичките кога е во прашање овој конфликт.

РСЕ: Што ве изненади најмногу од почетокот на војната во Украина?

Кофман: Фактот дека војната всушност била чувана во тајност од големи делови од руската армија е многу изненадувачки. Тие во суштина беа неподготвени. Тие не беа психички подготвени. Моралот на руската армија беше многу низок и немаше доволно организација за соодветна воена операција.


Ова секако дополнително ја мотивираше украинската страна. Тие пружија огромен отпор, се бореа паметно и ги нападнаа руските линии за снабдување кои се нивната Ахилова пета.

„Погледнете како изгледаше состанокот на Советот за безбедност на Русија пред повеќе од седум дена. Неговите членови трепеа пред Путин, кој се однесуваше како руски цар“, рече Џон Луф, аналитичар во Чатам Хаус во Лондон, во интервју за РСЕ.

Мислам дека е добра можност да размислиме дали ова е проблем на самата руска армија или е само лош план. Ова е во основа војна на Путин и се покажа дека кога тој се обиде да ја окарактеризира како „специјална воена операција“, навистина така ја сфати.

Изгледа дека навистина мислел дека тоа ќе биде специјална воена операција. Идејата беше да се влезе во Украина и да се напушти за неколку дена и за тоа време некако да се урне владата на најголемата држава во Европа, по Русија. Неверојатно е кога ќе размислите за заблудите кои сигурно довеле до такви претпоставки и таков план, но сепак, еве сме.

XS
SM
MD
LG