Достапни линкови

Новиот живот за по Судниот ден се чува на Арктикот


Новиот живот за по Судниот ден се чува на Арктикот
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

Трезор изграден за зачувување на семиња од ориз, пченка и други витални семиња содржи милион видови со последната пратка, меѓу која има и семиња од приватната ботаничка градина на британскиот принц Чарлс. Трезорот се наоѓа на Арктикот, точно меѓу Норвешка и Северниот Пол. Изграден е во 2008 година, за да се зачуваат витални семиња од катастрофални ситуации, како нуклеарна војна и епидемии.

Категории

XS
SM
MD
LG