Достапни линкови

Со танцот „сама“ лекува воени трауми


Со танцот „сама“ лекува воени трауми
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Фахима Мирза, 23 годишна авганистанка, отворила школа во Кабул, Авганистан за мешано танцување, и мажи и жени, на античкиот танц „сама“. Со тоа, за прв пат жени танцуваат „сама“, затоа што според талибанците жената не смее јавно да танцува. На Мирза, танцот „сама“ ѝ помага на менталното здравје и лекување на воените трауми.

Категории

XS
SM
MD
LG