Достапни линкови

Група Ромки од Србија со музика против принудни малолетнички бракови


Група Ромки од Србија со музика против принудни малолетнички бракови
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

Женски ромски бенд од Србија ја користи својата музика за да ги охрабри жените во нивната заедница, барајќи промена на закоравената и векови стара традиција, според која мажот е доминантен. Песните на Pretty Loud се за жени жртви на насилство за кое сведочат многу генерации, но и за малолетни невести, чии татковци ги форсираат да склучат брак. Им порачуваат на жените да бараат љубов, да се спротистават и да се борат за нивното право на еднаквост со мажите.

Категории

XS
SM
MD
LG