Достапни линкови

Остануваат или заминуваат? Руски мировници во постсоветскиот простор

По примирјето со посредство на Русија меѓу Ерменија и Азербејџан на 9 ноември, Москва испрати трупи да го следат спроведувањето на мирот. Ова не е прв пат руски мировници да бидат распоредени во поранешниот советски простор, често со многу резултати.

Во 1992 година, руските трупи беа вклучени во мултинационална сила за одржување на мирот во отцепените региони Грузија (Јужна Осетија) и Молдавија (Приднестровје) во договорите за привремен прекин на огнот. Во 1994 година, тие се придружија на другите мировници во отцепениот грузиски регион Абхазија за да престанат со борбите и етничкото чистење, со делумен успех.

Руските трупи се уште се стационирани во сите овие отцепени региони во 2020 година.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Фејсбук форум

XS
SM
MD
LG