Достапни линкови

Нехумани услови за работниците од Виетнам во Србија

Работниците од Виетнам, кои градат фабрика за гуми за кинеската компанија Линглонг во Зрењанин, се побунија поради условите за живот и неисплатените плати. Според невладините организации за заштита на човековите права, околу 500 виетнамски работници престојуваат во бараки во близина на градилиштата во северозападна Србија во нехумани услови.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Фејсбук форум

Категории

XS
SM
MD
LG