Достапни линкови

Мицотакис на пат кон апсолутно мнозинство во грчкиот Парламент


Мицотакис на пат кон апсолутно мнозинство во грчкиот Парламент
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Нова Демократија, партијата на Мицотакис е победник на вчерашниот парламентарни избори во Грција. Голем пораз доживеа партијата Сириза на Ципрас. Нова Демократија освои 146 места во парламентот од вкупно 300. Мицотакис има рок од три дена да состави мнозинство.

Категории

XS
SM
MD
LG