Достапни линкови

Лутургијата за „помирување“ на СПЦ и МПЦ-ОА низ фотографии

Во храмот Свети Сава во Белград се одржа заедничка литургија “за помирување” на СПЦ и МПЦ-ОА. Со литургијата чиноначалствуваа архиепископот г.г. Стефан и патријархот Порфириј. Литургијата ви ја „пренесуваме“ низ фотографиите на фоторепортерката на РСЕ - Весна Анѓиќ

Српскиот патријарх Порфириј рече дека „враќањето на браќата од Македонија во единство е божје чудо“, а од МПЦ-ОА очекуваат СПЦ да испрати писмо до Вселенската патријаршија и поглаварот Вартоломеј, со барање за афтокефалност на македонската црква. Јавноста во Македонија е поделена дали овој чин е чекор напред или чекор назад во однос на барањата за афтокефален статус на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.


Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG