Достапни линкови

Заеднички против насилството


Заеднички против насилството
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Учениците во СУГС „Никола Карев“ волонтерски посредуваат во врснички конфлики за да го намалат насилството меѓу соученици. Тие имаат улога на медијатори, а претходно слушале обуки за да стекнат вештини за посредување. Најголема застапеност има вербалното насилство, вели Кристијан Поповски, ученички медијатор во скопската гимназија. Како да се намали насилството? Која е неговата порака?

Категории

XS
SM
MD
LG