Достапни линкови

Димитриевски: Во Куманово е потребен 14-дневен карантин


Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски побара Владата итно да го разгледа неговиот предлог за прогласување 14-дневен карантин во Куманово по примерот на Дебар оти смета дека тие се закана за жителите на другите градови.

Неговата реакција следува по соопштувањето на најновите информации за бројот на новозаразени од коронавирус во државата.

„Куманово денеска има 23 нови позитивни случаи и двајца починати. Вкупната бројка во Куманово е 224 позитивни лица досега или вкупно 12 починати. Возраста се движи од 59 до 79 години. Ве информирам дека бројката што доаѓа од Централниот кризен штаб се однесува на бројка на заболени и починати во Куманово заедно со оптшината Липково. Сочувство до семејствата на починатите. Ние сме сите заедно со нив, ќе се бориме заедно за нивно закрепунување и поддршка на здравствените работници во градот“, рече градоначалникот Димитриевски.

XS
SM
MD
LG