Достапни линкови

Дали е „кул“ жаргонот од социјалните мрежи за литературниот јазик?


Дали е „кул“ жаргонот од социјалните мрежи за литературниот јазик?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:45 0:00

Младите се повеќе во секојдневниот говор, но не ретко и во училиште, користат жаргон под влијание на интернетот,на социјалните мрежи. И додека тие кулираат на нет и се тагнуваат на Фејс и Инста, други прашуваат: Дали овие трендови се опасни за литературниот јазик? Мислењата се поделени.

Категории

XS
SM
MD
LG