Достапни линкови

Гласачи на 16 години - Влијателни или изманипулирани?


Гласачи на 16 години - Влијателни или изманипулирани?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:41 0:00

Дали младите од 16 години треба да имаат право на глас. Дали со тоа ќе имаат поголемо влијание врз полииката или пак ќе бидат манипулирани од политичарите? Какви се размислувата на средношколци?

60% од младите во С. Македонија велат дека не можат да влијаат на властите, покажа студија на Вестминстер фондација. Младите имаат свои начини да им се слушне гласот, но сакаат да бидат уште погласни. Слободна Европа отвори дебата - Дали ќе влијаат на државните одлуки ако можат да влезат во политика и да гласаат пред полнолетство?

Категории

XS
SM
MD
LG