Достапни линкови

Борисов е вознемирен од резолуција на ЕП за македонското малцинство


Борисов е вознемирен од резолуција на ЕП за македонското малцинство
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Бугарскиот Премиер Бојко Борисов на приемот на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи изрази надеж дека ќе се направат, како што рече, неопходните компромиси за на Северна Македонија не и биде запиран патот кон ЕУ. Борисов изрази и вознемиреност затоа што во резолуција на Европскиот парламент е внесено прашањето на ОМО Илинден и македонското малцинство во Бугарија.

Категории

XS
SM
MD
LG