Достапни линкови

Животот во Белорусија среде пандемија на коронавирус

За разлика од другите европски земји, Белорусија не донесе строги мерки за да се ограничи ширењето на коронавирусот. Границите на земјата останаа отворени, фабриките, продавниците и рестораните работат како и обично, а на луѓето им е дозволено да присуствуваат на спортски настани. На 21 април, тим експерти од Светската здравствена организација (СЗО) ги повикаа белоруските власти да воведат мерки за физичко растојание.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG