Достапни линкови

Азербејџан ја прикажа воената опрема на парадата за „победата“ во конфликтот со Ерменија

Беспилотни летала, тенкови и војници продефилираа низ улиците на Баку во прославата на Азербејџан за тоа што ја поврати територијата од ерменските сили во и околу неговата отцепена територија Нагорно-Карабах. Присуствуваше и претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, клучен сојузник на Азербејџан во шестнеделниот конфликт.

Повеќе од 3.000 воени лица и околу 150 парчиња воена опрема, вклучително и авиони, учествуваа на парадата, додека поморските пловни објекти изведоа маневри во блискиот залив.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG